عکس جوان زورگیر قبل از اعدام جایزه گرفت +عکس

عکس جوان ۲۳ ساله‌ای که لحظاتی قبل از اعدام سر بر شانه جلاد خود نهاده است، جایزه سوم تک عکس World Press Photo 2014 را گرفت.

علیرضا مافیها، ۲۳ ساله و محمد علی سروری، ۲۰ ساله به جرم زورگیری و ضرب و جرح با سلاح سرد و سرقت ۷۰ هزار تومان در سحرگاه یکشنبه اول بهمن ۹۱ در پارک هنرمندان تهران به دار آویخته شدند.

 

 

/ 5 نظر / 19 بازدید
باران

اینقدر اون موقع ریختم بهم بخاطر این ماجراااااااااااااااا [شرمنده]

زمینه سیاه، دو طرف کادر با وجود دو آدم سیاهپوش قد بلند کاملاً محصور شده. یه جور جنگ خیر و شر. نکته اینجاست که معلوم نیست خیر کدومه، شر کدوم. جلاد سمت راست انگار هیچ احساسی نداره و داره کار خیلی درستی انجام می ده. دو جلاد پس زمینه، بیشتر به دلهره تصویر اضافه کردند، پوست روشن در تضاد با سیاهی لباس جلاد،روشن تر به نظر می آد. آیا اون مرد تا حالا از یاد برده که در لحظات آخر زندگی یک انسان باعث تسلی خاطرش شده؟ و چقدر اعدامی از این حرکت دچار ارامش شده؟ اعدامی سمت راست، عاجزانه نگاه می کند، اما کسی کاری ازش بر نمی آد، خصوصاً اونایی که رفتن یه صحنه ی شدیداً جذاب رو ببینن. بعضی آدما غیر عمد یکیو می کشن، بعضیام عمداً. آدمایی که چنین شغلایی دارن... خواب آرومی دارن؟ زندگیشون عین یه فرد عادیه؟ هر بار که یکیو می برن پای چوبه ی دار اضافه کار می گیرن؟ پاداش؟ حق ماموریت؟

ورد پرس فوتو یک بنیاد مستقل و غیرانتفاعی مستقر در آمستردام است که در سال ۱۹۵۵ بنیان نهاده شده و بیشتر به خاطر برگزاری معتبرترین و بزرگ‌ترین مسابقه سالانه عکس خبری در جهان شناخته می‌شود؛ در این دوره تعداد ۵۷۵۴ عکاس از ۱۳۲ کشور جهان با ۹۸ هزار و ۶۷۱ عکس در ۹ گرایش مختلف در قالب تک عکس و مجموعه عکس شرکت کرده بودند. هیات داوران امسال که گروهی متشکل از ۱۹ کشور جهان بود ۵۳ عکاس از ۲۵ کشور جهان را در بخش‌های موضوعی نه‌گانه شایسته دریافت جایزه دانست. جلسات داوری امسال طی چندین مرحله در فاصله زمانی ۱۲ تا ۲۴ بهمن‌ماه ۹۲ در مقر اصلی بنیاد ورلدپرس فتو در آمستردام هلند برگزار شد. در سال های اخیر همواره عکاسان ایرانی همواره جز برگزیدگان این جایزه بوده اند. امیر پورمند، عکاس خبرگزاری ایسنا، با تک عکسی مربوط به مراسم اعدام دو جوان زورگیر که سال گذشته در تهران اقدام به سرقت و ضرب و جرح یک مرد کرده بودند موفق به کسب جایزه سوم بخش تک عکس در گرایش موضوعی اخبار عمومی یا Genral News شد.

عکس جوان زورگیر قبل از اعدام جایزه گرفت ... با تشکر از شما در پوشش دادن مطالب گوناگون، لطفاً به سایز فونت نوشته ی فوق در صفحه ی اصلی کمی دقت کنید، با سایر تیترها همخوانی نداره و یه کم نامرتب به نظر می آد. بین اون همه نظم به چشم می آد. شاید اگه می خواستید اعدام در ملاء عام رو از دید جامعه شناسانه تجزیه تحلیل کنید، ناموزون بودن یه انتخاب آگاهانه بود، حال شما دارید صرفاً ارزش بصری این عکس و جایزه گرفتن آن را اعلام می کنید. تا نظر شما چی باشه جناب مدیر

نمیدونم چرا وقتی از طریق موبایل این صفحه دیده می شه سایز فونتش هیچ مشکلی نداره اما در حالت عادی خیلی درشت و ناهماهنگه. جداً نمیدونم مشکل از کجاست. بنابراین نکته ی ذکر شده ی قبلی احتمال قوی وارد نیست. عذر