تاریخ

آیینه عبرت

73 درصد اعراب از آمریکا و اسرائیل می ترسند
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱٢/٢۳   کلمات کلیدی:

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در خصوص امنیت کشورهای جهان که در میان اعراب برگزار شد، حاکی از آن است که ۷۳ درصد از اعراب بر این باورند که تل‌آویو و آمریکا تهدیدی برای امنیت کشورهای آنها هستند.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، طبق یک نظرسنجی به نمایندگی ۸۵ درصد از جمعیت جهان عرب نشان داد که ۷۳ درصد از مجموع افراد نظرسنجی شده اعلام کردند که اسرائیل و آمریکا به طور مشترک بزرگترین تهدیدات را امنیت کشورهای آنها در بردارند.

این نظرسنجی که توسط "مرکز عربی تحقیق و مطالعات سیاست" در ۱۲ کشور عربی صورت گرفت حاکی از آن است که ۵۱ درصد از پاسخ‌دهندگان بر این باورند که اسرائیل اولین تهدید اصلی جهان عرب است و ۲۲ درصد نیز آمریکا را بعنوان تهدیدی برای جهان عرب می‌دانند.

بر اساس این گزارش این نظرسنجی که گزارش شاخص نظرسنجی اعراب در سال ۲۰۱۱ است، در نوع خود بزرگترین نظرسنجی به حساب می‌آید و ۱۲ کشور عربی را پوشش داده است.

این نظرسنجی‌ها همچنین نشان داد که ۸۴ درصد از پاسخ‌دهندگان مخالف به رسمیت شناخته شدن اسرائیل بودند و ۲۱ درصد نیز از توافقات امضاشده میان رژیم صهیونیستی با اردن، مصر و فلسطین حمایت کردند. این نظرسنجی همچنان نشان داد که ۸۴ درصد از اعراب بر این باورند که مسئله فلسطین یک مسئله برای تمامی اعراب و نه فقط فلسطین است.

این نظرسنجی در شرایطی است که "نوآم چامسکی" هفته گذشته در مقاله‌ای اعلام کرد که جهان توصیف آمریکا از ایران به عنوان "تهدید قطعی" برای صلح جهانی را نمی‌پذیرد و واشنگتن و اسرائیل شیاطین اصلی هستند.