تاریخ

آیینه عبرت

رضا شاه پهلوی 2
ساعت ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/٢۱   کلمات کلیدی: رضاشاه پهلوی

رضا پهلوی هفتمین فرزند عباس‌علی بیگ سرهنگ (یاور) فوج سوادکوه ازبطن همسر چهارم او به نام «نوش آفرین» در ۲۴ اسفند  ۱۲۵۴ آلاشت از توابع سوادکوه مازندران به دنیا آمد. پدرش چند روزی پس از به دنیا آمدن او درگذشت و مادرش با فرزند بیمار خود رضا راهی تهران شد. رضا شاه در خوردسالگی وارد خدمت قزاق خانه شد و تا مدت‌ها در جنگ و جدال‌های نواحی مختلف کشور شرکت نمود. او مدت‌ها بعد با مریم سوادکوهی دختر عموی خود ازدواج کرد و صاحب دختری به نام فاطمه(همدم السلطنه) شد. همسرش چندی بعد درگذشت و او که در این هنگام به خاطر مهارتش در استفاده از شصت تیر رضا ماکسیم و رضا شصت تیری خوانده می‌شد،در سال ۱۲۹۵ با تاج‌الملوک آیرملو دختر یاور آیرملو ازدواج کرد که برای او چهار فرزند به نام‌های شمس پهلوی، محمدرضا پهلوی، اشرف پهلوی و علیرضا پهلوی به دنیا آورد. رضا از آن پس مدارج ترقی را با نشان دادن شجاعت و لیاقت نظامی خود طی کرد و به دریافت عنوان خانی، درجه افسری نایل آمد و به دلیل اقتدار و شجاعت بی پایان خود در مبارزات به عنوان میرپنجی در آتریاد قزاق معروف شد.

او با نفوذی که در بین نظامیان و سیاسیون و محافل ملی و میهن پرست کشور پیدا کرد، به تدریج به وزارت جنگ و ریاست الوزرایی و در نهایت پادشاهی رسید. با تشکیل مجلس مؤسسان، سلطنت رضا شاه پهلوی رسمیت یافت. در این هنگام رضا شاه همسر دیگری به نام توران امیرسلیمانی اختیار کرد و از او صاحب یک فرزند به نام غلامرضا پهلوی شد. او پس از جدایی از ملکه توران، همسر دیگری به نام عصمت دولتشاهی اختیار کرد که چند فرزند برای او به دنیا می‌آورد:عبدالرضا -احمدرضا - محمودرضا - فاطمه و حمیدرضا .

رضا شاه ۱۶ سال سلطنت کرد در این مدت تمام کوشش خود را برای خروج ایران از قرون وسطا و نظام جهل و تنگدستی حاکم کرد و عاقبت پس از اشغال کشور توسط قوای بیگانه در شهریور ۱۳۲۰ ناچار به کناره گیری از سلطنت و ترک کشور شد و در سال ۱۳۲۳ در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی درگذشت. روحش شاد