تاریخ

آیینه عبرت

کاربران فضای مجازی مراقب باشند؛ شبکه‌های اجتماعی؛ تله تخلیه اطلاعاتی
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٧   کلمات کلیدی:

دکتر مصطفی اقلیما/ رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران - امروزه شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک نیاز عمومی در جوامع مختلف بشری خودنمایی می‌کنند؛ ...

 
 

شبکه‌هایی که گاهی اعتیاد آور می‌شوند و ارتباطات مجازی مردم بویژه جوانان و نوجوانان را به سمتی می‌کشانند که در بسیاری مواقع بدون اختیار، بخش عمده‌ای از اطلاعات شخصی را نه تنها در معرض دید عموم می‌گذارند، بلکه دو دستی تقدیم سرویس‌های اطلاعاتی می‌کنند. اقدامی که صاحبان شبکه‌های اجتماعی با ایجاد آن دام اجتماعی را برای تخلیه اطلاعاتی کاربران فراهم کرده با فروش هدایت شده آن‌ها درآمدهای گزافی به دست می‌آورند.


 
ایجاد یک شغل چقدر هزینه دارد؟
ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٧   کلمات کلیدی:

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از اعزام ۳هزار نیروی کار در یک سال گذشته خبر داد و گفت: برای ایجاد یک فرصت شغلی حدود ۱۵۰ میلیون تومان و در حوزه‌های سرمایه‌بر ۲میلیارد تومان هزینه لازم است.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در همایش صدور خدمات فنی و مهندسی، کسب فرصت‌های اشتغال در بازار بین الملل که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به اینکه حدود 3هزار نفر با فرصت شغلی معین یعنی در قالب داشتن شناسنامه کار و به‌صورت رسمی طی یک سال گذشته به خارج کشور اعزام شدند، گفت: برای فائق آمدن بر مشکلات در حوزه‌های مختلف اشتغال نیازمند همکاری تمام دستگاه‌ها هستیم.
 

به گزارش تسنیم ،  وی ادامه داد: برای حل مشکلات اشتغال نیازمند سرمایه گذاری، ایجاد فضای امن برای کار و قوانین مناسب و بودجه ریزی لازم هستیم.

ربیعی با بیان "برای موفقیت کار در امور بین الملل نیازمند همفکری بالا و برنامه ریزی در سطوح خصوصی و ایجاد زمینه و حمیت و روحیه در نیروی کار هستیم" گفت: سالهایی که سپری شد با رکود تلنبار شده مواجه بودیم که برای برون‌رفت از این بحران نیازمند عزم ملی و بسیجی هستیم تا بتوانیم با توجه به رشد منفی عقب‌ماندگی از رشد اقتصادی را جبران کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیماری ایجاد شده در نظام تولید نیازمند برنامه ریزی برای احیا است، اظهار کرد: صدور خدمات فنی و مهندسی در مبادلات با کشورها نقش مهمی در تحکیم روابط اقتصادی کشورها دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی نیروی کار تحصیل‌کرده در کشور وجود دارد، اظهار کرد: خوشبختانه در کشور ما در زمینه منابع انسانی ماهر، باسواد و تحصیل‌کرده اتفاقات مهمی رخ داده است و باید بتوانیم از این ظرفیت در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

ربیعی ادامه داد: در حال حاضر تسهیل در اعزام نیروی کار ایرانی به خارج از کشور با اعطای حدود 63 مجوز کاریابی بین المللی به بخش غیردولتی صورت می‌پذیرد. حمایت از حقوق مهاجران، صدور گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور و نیروی کار اعزامی از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی و بهره‌مندی آنها از خدمات حمایت‌های اجتماعی شامل بیمه، معافیت گمرکی و مالیاتی از جمله اقدامات مهم است.

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیان راهکارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای صدور خدمات فنی و مهندسی گفت: تسهیل در روند اعزام نیروی کار به خارج از کشور توسط وزارت امور خارجه، ایجاد بانک اطلاعات حاوی قوانین و مقررات کار کشورهای پذیرنده نیروی کار، مشخصات نیروهای متقاضی اعزام، تقاضای بازار کار سایر کشورها و نیروی اعزام شده متخصص و ماهر در قالب تفاهم‌نامه‌ها، قراردادها، مراکز کاریابی و خدمات فنی و مهندسی از مهمترین اقدامات است.

 وی با بیان اینکه در قالب غیررسمی طی یک‌ساله گذشته حدود 4هزار و 800 نفر نیروی کار به خارج از کشور اعزام شده‌اند، گفت: دولت ایران با توجه به اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد و سند چشم‌انداز و نیز قانون برنامه پنجم و کار شایسته در پی تقویت ساختار و بنیادهای اجرایی بخش خصوصی برای مسئولیت پذیری بیشتر در عرصه روابط کار و اشتغال است.

ربیعی با تأکید بر اینکه هزینه شغل در کشور بالاست، گفت: در حال حاضر برای ایجاد یک فرصت شغلی به‌طور متوسط حدود 150 میلیون تومان لازم است و در حوزه‌های سرمایه‌بر مانند نفت و پتروشیمی حدود 2 میلیارد تومان هزینه نیاز است. 


 
آمار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فقر:12 میلیون فقیر داریم
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱٧   کلمات کلیدی:

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی 12 میلیون فقیر در کشور خبر داد که با توجه به جمعیت 77.9 میلیون نفری در ایران (طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران) می‌توان برآورد کرد بیش از 15 درصد ایرانی‌ها فقیرند.

علی ربیعی هرچند به شناسایی 12 میلیون فقیر در کشور اشاره کرد اما به خط فقر مدنظر در محاسبه این فقرا اشاره‌ای نکرد. 

به گزارش اقتصادنیوز ، وی تصریح کرد: سعی ما بر این است که با فقر غذایی مقابله کنیم. بیش از هشت میلیون نفر را در این رابطه شناسایی کرده‌ایم، علاوه بر این نظام شناسایی، با کمک مرکز آمار و سازمان‌های آماری دیگر تا حدود 12 میلیون نفر را شناسایی کرده‌ایم.

آن طور که مهر گزارش داده، ربیعی با بیان اینکه مهمترین ابعاد توسعه، توسعه انسانی است گفت: سه شاخص عده طول عمر، سلامت و سطح آموزش نیز در این رابطه وجود دارد.

وزیر کار اظهار کرد: اگر بخواهیم برای ایرانیان زندگی بهتری تدارک ببینیم همین سه شاخص است که آن را مشخص می‌کند. درآمد اقتصادی و معیشت مناسب و پایداری سلامت از مهمترین وجوه آن است.

وی افزود: اگر همه می خواهیم با فقر مقابله کنیم باید حداقل چند فقر را از بین ببریم. معتقدم مهم ترین فقر بعد از فقر درآمدی، فقر سلامت است.

ربیعی ادامه داد: شاید نتوایم بر آن دو فقر، تقدم و تاخر قائل شویم. از سوی دیگر فقر خوراکی، فقر آموزشی، فقر سلامت، فقر امنیت از آینده و فقر مسکن از مهم ترین فقرهایی است که جوامع را تهدید می کند.

وی تاکید کرد: قصدم نقد غیرمنصفانه نیست، اما در طول هشت سال گذشته میلیاردها دلار ارز قسمتمان شد، اما بی‌عدالتی و فقر کم نشد و در کشور ایجاد شغل هم نشد. شاید برخی به دنبال پاسخ سیاسی برای این سوال می‌گردند اما من یک پاسخ ساده برای آن دارم و اینکه وقتی هر پولی را بدون اصلاح ساختاری و نهادی هزینه کنیم، سرنوشتی جز این نخواهد داشت.