تاریخ

آیینه عبرت

در گفتگو با صفایی فراهانی بررسی شد/ حاکمان واقعی اقتصاد ایران کیستند؟
ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٤   کلمات کلیدی:
در کشور امروز حدود 120 نهاد، ارگان و بنیاد مختلف فعالیت بسیار وسیع اقتصادی دارند که مطلقا کنترل درستی بر عملکردشان وجود ندارد. هم اکنون نزدیک به 50 درصد تولید ناخالص داخلی ایران دراختیار این نهادهاست.

به گزارش سلام نو، محسن صفایی فراهانی، مدیر با سابقه و خوش نام اقتصاد ایران، این روزها از فضای فعالیت های دولتی فاصله گرفته ولی همچنان سعی می کند دورتر از بدنه اجرای دولت به رصد اقتصاد ایران بپردازد. صفایی فراهانی طی سال های گذشته به مطالعه و تحقیق در مورد اثرات فساد در اقتصاد ایران پرداخته است. در جریان انتخابات سال 88 محمود احمدی نژاد در مناظره های تلویزیونی نامی از او به میان آورد و البته با پاسخی هم از سوی صفایی فراهانی مواجه شد:« بعد از این اتهام، بارها مطرح کردم که اگر برای اظهاراتتان سند و مدرکی دارید، ارائه دهید. کمااینکه طی روزهایی که در زندان بودم نیز در خصوص این اتهام تحقیقاتی صورت گرفت اما هیچ وقت نتوانستند مرا متهم به تخلف مالی کنند.»

طی سال های گذشته، اجرای طرح هایی مانند هدفمندی یارانه ها، پرداخت یارانه های نقدی و همچنین اداره اقتصاد کشور با شعارهای پوپولیستی به بحران فساد و رانت دامن زده بود. بحرانی که هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد. مشروح گفت و گویمان با محسن صفایی فراهانی را می خوانید، مردی که سابقه فعالیت در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی و ورزشی را داشته و امروز بیشتر وقت خود را به فعالیت های غیردولتی می گذراند.


 
هزینه ساخت پراید 3 میلیون و 700 هزارتومان!
ساعت ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٤   کلمات کلیدی:

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

بهانه اشتغال زایی 500 هزار نفری شاغلان بخش خودرو که آمارها نشان می دهد کمتر از 40 هزار نفر در بخش تولید خودرو فعالیت می کنند باعث شده است تا عده ای در مقام توجیه تولید خودرو با وضعیت کنونی بر بیایند.

به ندرت می توان کسی را در ایران یافت که از وضعیت خودرو رضایت داشته باشد.

به گزارش جماران به نقل از ایرنا انحصار طولانی مدت در تولید خودروهای بی کیفیت داخلی که بسیاری از آنها تنها در ایران تولید شده و با قیمت های گزاف به فروش می رسند رفاه مصرف کننده را به سود عده ای اندک نابود کرده است.

بهانه اشتغال زایی 500 هزار نفری شاغلان بخش خودرو که آمارها نشان می دهد کمتر از 40 هزار نفر در بخش تولید خودرو فعالیت می کنند باعث شده است تا عده ای در مقام توجیه تولید خودرو با وضعیت کنونی بر بیایند.

نیازی به توضیح نیست که آمار 500 هزار نفری به خدمات خودرو مانند تعویض روغن، پنچرگیری، تعمیرات و ... مربوط می شود که چه خودروی داخلی در بازار باشد و چه خودروی وارداتی باکیفی تغییر نمی کند.

سید سعید امامی دبیر انجمن مدیریت کیفیت ایران گفت، خودروسازان داخلی در برابر انحصاری که دارند خدمات ارائه نکرده و عملا جاده بین مصرف کننده و تولیدکننده در صنعت خودرو جاده ای یک طرفه است.

آنها در حالی از خدمات پس از فروش می گویند که اگر خودروی تحویلی به خریدار نقصی داشته باشد، به جای تحویل خودروی جدید که در قانون بدان تصریح شده و یا حداقل رفع عیب سریع و بدون هزینه، با صرف زمان زیاد و بهانه های مختلف در مقابل اخذ هزینه از مشتری رفع عیب می کنند که به ندرت رضایت مشتری را به دنبال دارد.

امامی افزود: هزینه تمام شده خودرو در ایران به دلیل سوءمدیریت و انحصاری عمل کردن به شدت بالا بوده و هر بار به بهانه حمایت از صنعت هزینه های زیادی را بر مشتریان تحمیل می کنند بدون آنکه از خود بپرسند پس چه کسی از مصرف کننده حمایت می کند. ظاهرا وظیفه وزارت صنعت تنها حمایت از تولیدکننده های خودرو است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امامی تاکید کرد: برآوردهای دقیق کارشناسی نشان می دهد که در صورت مدیریت صحیح و ابتدایی که نیاز به برنامه ریزی حتی میان مدت نیز ندارد در خط تولید؛ 3 میلیون در هزینه تمام شده خودروی پراید صرفه جویی فوری اتفاق می افتاد که اگر هزینه های ناشی از ریخت و پاش و یا عوارض بی ربط از آن کسر شود هزینه تمام شده پراید نه حدود 20 میلیون تومان که تنها 3 میلیون و 700 هزار تومان خواهد بود.

 
فیضیه یا انگلیس؛ مسأله این است!
ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

ابتکار/ هجیر تشکری

فیضیه یا انگلیس؛ مسأله این است!

خبرگزاری تسنیم: اینک و با نیم نگاهی به این تجربه های تلخ، باید پرسید کدام روحانی می تواند مصباحِ توسعه ی ایران باشد و ما را به امیدِ ساحل از «بیمِ موج» برهاند؟

«روحانیت عوام زده ی ما... آنگاه که مسئله ی اجتماعی می خواهد بیان کند....طوری نسبت به این مسائل اظهارنظر می کند که با کمال تأسف علامت تأخر و منسوخیت اسلام به شمار می رود و وسیله به دست دشمنان اسلام می دهد.» شهید مطهری

در تاریخِ متأخر ایران «شریعتی» از معدود کسانی است که با صراحت از «اسلام منهای آخوند» سخن رانده است. از همین رو او را از «منهاییون» می دانند. در مقابل، «مطهری» تز یاد شده را با صداقت، استعماری می دانست. واقعیتِ امروز جامعه امّا چیز دیگری است. نه اسلامِ منهای روحانیت امکانِ تحقق یافت، نه لزوماً تز شریعتی را می توان استعماری خواند. امروزه نیز آنگونه که شریعتی پیش بینی می کرد اسلامِ قم و مشهد تغییر کرده و آن اسلامِ پیشین نیست. اگر چه شاید در این فقره مشکله ی تاریخی به بیان مطهری «نحوه ی ارتزاق روحانیون» باشد، امّا در میان این صنفِ تأثیرگذار و غیر قابل انکار، آبشخورهای فکری متفاوت، نتایج و پیامدهای مختلف می آفرینند.

«اختلاف...از نظرگاه» بر می خیزد و موضوع به خوانشها و قرائتهای گوناگون از دین قابل ارجاع است. دست کم در صدساله ی اخیر جدال دو گروه از روحانیت دیدنی بود، سنگوارگی و ذهنیتِ متصلبِ تاریخی وجه بارز و غالبِ طیفی از روحانیون بوده است و در مقابل، گشاده رویی، آزادگی و استقبال از دست آوردهای جهان جدید، شاخصِ شناخت طیفی دیگر. نزاعِ مشروطه خواهی و مشروعه خواهی یکی از نمونه های عمده ی این دوآلیته است. در انقلابِ مشروطه گلوله ی مشروعه خواهان سینه «شیخ مهدی نوری» را شکافت تا پسر، شهیدِ مشروطه خواه نامیده شود؛ و طنابِ دارِ مشروطه خواهان بر گردنِ پدرش «شیخ فضل الله نوری» رفت تا پدر، «شیخ شهید» مشروعه خواه لقب گیرد. به راستی چه کسی راه را درست می رفت؟ پدر یا پسر؟!

نزاعِ تفاسیرِ آقایان روحانی – مصباح به رغمِ دخالتِ سایر مسائل، پدیده ای است طبیعی و بدیهی. کما اینکه دعوا بر سر بهشت و جهنم نیز از دو نوع مواجهه (ی هر دو هم دلسوزانه) با سعادت و شقاوتِ مردم حکایت می کند. دیدگاهی که مردم را پیش و بیش از خودِ آنان دوست دارد، و دیدگاهی که امرِ مردم را به خودِ مردم وا می نهد. واقعیت آن است که آنچه مسأله زا و غیر عادی است مارپیچ بازی و چرخشهای غریبِ برخی از طرفینِ این تفاسیر در مقاطعِ مختلف است، نه پلورالیسمِ طبیعی و حتّا مواضعِ غیرطبیعی برخی از طرفین.

به عنوان مثال «آیت الله مصباح» روزگاری نه چندان دور اطاعت از رئیس جمهور (احمدی نژاد) را اطاعت از خدا می دانست، و امروز با ادبیاتی دونِ شأنِ طرفین، رئیس جمهور را در زمره ی «برخی افراد عمامه به سر... دارای مسؤولیت» معرفی می کند، و او را اینگونه مورد «لطف به انواع عتاب آلوده» قرار می دهد: «...مگر تو دینت را از کجا گرفته ای؟» آیا رواست کسی در سطحِ ایشان، رئیس جمهور قانونی این کشور را که تا دیروز اطاعتش را اطاعت از خدا می دانست «تو» خطاب کند و با نگاهی عاقل اندر سفیه از او بپرسد که «دینت را از کجا گرفته ای؟» آیا این پرسش خداگونه یا قیم مأبانه نیست؟! آیا این نوع رویارویی به ربودنِ دلها به سوی اسلام می انجامد یا رماندن از آن؟! آیت الله مصباح پیش از این نیز از مریدان خود می خواست برای پیروزی احمدی نژاد «روزه» بگیرند و ادعا می کرد «در اهواز کسی خواب دیده که امام زمان (عج) فرموده اند به آقای احمدی نژاد رأی دهید» و او را «ذخیره ی خداوند برای امروز» می نامید. «توفیق شکر نعمت احمدی نژاد» را از خدا می خواست و انتخاب او را «مشحون به کرامات و معجزات» و «دمیدنِ نفخه ی الهی در جامعه ی ما» تفسیر می کرد. حضرتِ ایشان برآن بود که «پرتو نور» مشمولِ آقای احمدی نژاد شده است؛ همان پرتویی که امروز چشم رضا و مرحمت بر چهره ی روحانی باز نمی کند! بگذریم که چندی پیش ایشان از «نجات» احمدی نژاد سخن راند و او را دیوانه خواند! («هیچ آدم عاقلی چنین کارهایی نمی کند، مگر آنکه اختیار از او سلب شده باشد.»)

اگر از حق نگذریم، به حکمِ منطق، آیت الله مصباح را می بایست از مسببینِ معنوی وضع موجود دانست. ایشان به عنوانِ پدر معنوی دولتی که به هفتاد زبانِ زنده ی دنیا و با بیست دهان همه چیز حتّا دین مردم را به سخره می گرفت، مسؤول است. بر این مبنا، امروز وی نه در مقام پرسشگری از منبعِ اخذِ دینِ «روحانی»، که در مقامِ مخترع و مبلغِ احمدی نژاد نسبت به حمایتهای محیرالعقولِ خود از آن مرد رفته و نابسامانیهای موجود، در محضرِ خدا و در برابرِ مردم می بایست پاسخگو باشد. زیرا میانِ «برنامه»ی احمدی نژاد و «حکم» ایشان ربط وثیق و وسیعی وجود داشت. تاریخ گریبانِ ما را خواهد گرفت. این فرار به جلو و فرافکنی البته که ناپذیرفتنی است.

اینک و با نیم نگاهی به این تجربه های تلخ، باید پرسید کدام روحانی می تواند مصباحِ توسعه ی ایران باشد و ما را به امیدِ ساحل از «بیمِ موج» برهاند؟ و به راستی چه دردی بر جانِ مطهری سنگینی می کرد که آن قربانی خشک اندیشی، از «عوام زدگی بالاتر از سیل زدگی، زلزله زدگی، و مار و عقرب زدگی» روحانیت انتقاد می کرد و آن را «یک درخت آفت زده» می نامید؟ درختی که به زعمِ ایشان «باید با آفتهایش مبارزه کرد.» یحتمل آن شهیدِ وارسته در این تحلیلِ دردمندانه، فقط گروهِ خاصی از روحانیون را مد نظر داشت. همان گروهی که بدانها «روحانیت وابسته» می گفت.

انتهای پیام/


 
مهمترین حوادثی که هیچ مدیری برایش استعفا نداد
ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

از سقوط هواپیما و سوختن دانش‌آموزان تا مرگ دو زن/ مهمترین حوادثی که هیچ مدیری برایش استعفا نداد

جامعه > شهری - بالاخره طلسم شکست؛ پس از حادثه تصادف دو قطار در مسیر راه آهن تهران- مشهد، یک مدیر راه آهن استعفا داد و سه مدیر برکنار شدند. حادثه ای که بر اثر آن یک نفر کشته و 31 نفر مجروح شدند، ولی چرا مدیران اینقدر به صندلی خود ارادت دارند؟
 

امید سلیمی بنی:البته باید در نظر داشت ترکشهای تنبیه مدیران مرتبط با این سانحه، تنها به فرد استعفا دهنده نگرفت، بلکه سه نفر دیگر از مدیران ارشد مرتبط از جمله معاون اداره کل شاهرود، رئیس اداره سیر و حرکت و رئیس اداره ایمنی راه آهن شاهرود برکنار شدند و دیگر رؤسای ادارات مرتبط نیز تنزل درجه و توبیخ کتبی درج در پرونده دریافت کردند.


 
120 هزار سقط غیرقانونی در سال 91
ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

شفقنا زندگی- مدیر دفتر سلامت جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت از 120 هزار سقط غیرقانونی در سال 91 خبر داد و گفت: در این سال 220 هزار سقط جنین داشته‌ایم که 100 هزار مورد آن به گفته زوجین بنا به دلایل پزشکی بوده و 120 هزار مورد آن غیرقانونی بوده است. این در حالی است که تعداد مجوزهای صادره از پزشکی قانونی کمتر از 7 هزار مورد بوده است.

به گزارش شفقنا از ایسنا، دکتر مطلق در نشست کشوری ارتقا علم باروری که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد با بیان اینکه نرخ باروری به متوسط تعداد فرزندانی که یک زن در طول دوران باروری خود به دنیا می‌آورد گفته می‌شود، اعلام کرد: نرخ باروری در سال‌های 51 تا 53 ،‌ 5.9 تا 6 بوده که در سال‌های 60 تا 62 به 6.8 رسید که بیشترین نرخ باروری در این سال‌ها بوده است اما در سال‌های 87 تا 89 نرخ باروری به 1.8 رسیده است.

وی درباره چالش‌های پیش روی افزایش نرخ باروری گفت: افزایش سن ازدواج یکی از این چالش‌هاست که در سال 90 سن ازدواج در زن ها به 23.4 و در مردها به 26.7 رسیده بوده است.

وی با بیان اینکه بیش از 11 میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور داریم، گفت: بخش قابل توجهی از آنان در حال پشت سرگذاشتن سن مناسب ازدواج و باروری هستند.

به گفته مدیر دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، فاصله سن ازدواج تا تولد فرزند اول و فاصله طولانی بین تولدهای بعدی از دیگر چالش‌های پیش روی افزایش نرخ باروری در کشور است. میانگین فاصله بین ازدواج تا فرزند اول در زنان ایرانی در سال 88 ، 3.5 سال بوده است. فاصله بین فرزند اول و دوم 5.4 سال، فاصله بین فرزند دوم و سوم 5.3 سال، بین فرزند سوم و چهارم 5 سال،‌ بین فرزند چهارم و پنجم 4.6 سال و بین فرزند پنجم و ششم 4 سال بوده است.

مطلق در ادامه افزود: تعداد طلاق در سال 92 ،‌155 هزار و 369 مورد بوده است در حالی که در سال 85 ،‌ 94.039 طلاق داشته‌ایم.

مهیا نبودن دیگر فرصت‌های شغلی از دیگر چالش‌هایی بود که مطلق به آن پرداخت و گفت: روند نرخ بیکاری در کشور در سال‌های اخیر افزایش داشته است.

مطلق در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ناباروری در بین زوجین اشاره کرد و گفت: سه میلیون زوج نابارور در کشور داریم که اکثریت قریب به اتفاق موارد ناباروری در کشور ناباروری اولیه را تشکیل می‌دهد (زوجینی که هیچ فرزندی ندارند).

وی در همین رابطه به تحت پوشش بیمه نبودن خدمات ناباروری اشاره کرد و آن را یکی از چالش‌های پیش رو دانست.

وی همچنین درباره رفتارهای پرخطر در جامعه گفت: نیم درصد جامعه (یک نفر از هر 200 نفر) به هپاتیت C مبتلا هستند و شیوع هپاتیت B به دو درصد رسیده است.

میزان ابتلا به ایدز از طریق تماس جنسی از مرز 30 درصد گذشت

مدیر دفتر سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین با اعلام اینکه براساس برآوردها بیش از 90 هزار نفر در کشور آلوده به ایدز هستند، گفت: بیش از 27 هزار مبتلا به ایدز در کشور شناخته شده‌اند. ظرف دو سال اخیر و سال گذشته میزان ابتلا به HIV از طریق تماس جنسی از مرز 30 درصد عبور کرده است درحالی که در پنج سال گذشته این آمار در مرز 10 درصد بوده است.

مطلق همچنین با بیان اینکه در ساختار فعلی وضع زناشویی میزان باروری 1.85 است، گفت: اگر تعداد افراد بدون همسر در اثر فوت را 10 درصد کاهش دهیم میزان باروری به 1.87 می‌رسد و اگر تعداد افراد بدون همسر در اثر طلاق را کاهش دهیم میزان باروری به 1.88 می‌رسد. اگر تعداد افراد مجرد را 10 درصد کاهش دهیم میزان باروری به 3.6 می‌رسد و اگر همه موارد گفته شده را 10 درصد کاهش دهیم میزان باروری به 2.65 خواهد رسید.

مطلق همچنین درباره تعداد سالمندان در کشور گفت: بررسی وضعیت استان های کشور نشان می‌دهد بسیاری از استان‌ها در شیب پیری قرار دارند و 8.2 درصد جمعیت سالمند است که این آمار رو به افزایش است.

به گفته مدیر دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت،‌ جمعیت جوان (18 تا 30) سال، 19 میلیون و 349 هزار نفر است که 30 درصد جوان‌های 20 تا 35 سال ازدواج نکرده‌اند.

انتهای پیام


 
جدیدترین آمار از اعتیاد در تهران
ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

شفقنا زندگی- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تهران ضمن اشاره به آمار 1025 نفر از معتادان متجاهر تهران که از اسفند سال گذشته تا اردیبهشت امسال مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اعلام کرد: طبق این بررسی 11 درصد این افراد بی‌سواد و 89 درصد دارای سواد از مقطع ابتدایی تا فوق دیپلم بودند.

به گزارش شفقنا از ایسنا، احمد ربیعی زاده در افتتاحیه مراکز توانمندسازی و جامعه پذیری بهبود یافتگان اعتیاد که امروز برگزار شد افزود: همچنین بالاترین درصد مدرک تحصیلی سیکل به 66.5 درصد از آنها اختصاص داشت، بنابراین بحث «بی‌سوادی» عامل اعتیاد نیست. گرچه سطح سواد عامل بازدارنده آن است.

به گفته وی، بر اساس این بررسی، شش درصد معتادان بیکار مطلق بوده‌اند، اما 94 درصد آنها با عناوین مختلفی مشغول به کار بودند.

ربیعی زاده در مورد هرم سنی معتادان نیز گفت: 655 نفر یعنی حدود 64 درصد از معتادان بین رنج سنی 18 تا 40 سال قرار داشتند که این نشان می‌دهد افراد جوان جامعه درگیر اعتیاد هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر تهران ادامه داد: در حال حاضر طبق ماده 16 در حال درمان 1300 نفر از معتادان متجاحر تهران هستیم این در حالیست که سال گذشته 8044 نفر تحت درمان قرار گرفتند.

وی تاکید کرد: باید تلاش شود آسیب‌های ناشی از اعتیاد را کاهش داده و از طرف دیگر از آلوده شدن افراد سالم جامعه جلوگیری کنیم.

درمان سالانه بیش از نیم میلیون معتاد در کشور/صرف سالانه 19 میلیارد تومان برای درمان معتادان

همچنین همایون هاشمی رییس سازمان بهزیستی کشور نیز در این برنامه با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی کشور سعی در مداخله مناسبات اجتماعی و توسعه مراکز دارد گفت: وزیر کشور بحث اعتیاد، درمان و حمایت معتادان را جدی گرفته‌. اعتیاد یک واقعیت تلخ اجتماعی است که در این زمینه گام‌های نامناسب توسط دشمنان نظام برداشته می‌شود و ما وظیفه داریم با آن مقابله کنیم.

وی افزود: در حال حاضر 2300 مرکز مقابله با اعتیاد داریم و سالیانه بیش از نیم میلیون نفر درمان می‌شوند، اما تعداد قابل توجهی از آنها دوباره به اعتیاد روی می‌آورند. اگر مراکز جدید راه اندازی شود تعداد افرادی که به اعتیاد باز خواهند گشت کمتر خواهد شد.

وی در ادامه گفت: سال گذشته پنج درصد از بودجه اشتغال، پنج درصد از بودجه مسکن و پنج درصد از بودجه مشارکت‌ها به معتادان بهبود یافته با ماندگاری بیش از دو سال اختصاص داده شد. اگر این امر پاسخگو باشد این درصد را افزایش خواهیم داد.

هاشمی ادامه داد: سالانه 45 میلیارد تومان هزینه صرف معتادان می‌شود که 19 میلیارد آن صرف درمان آنها می‌شود. باید تلاش کنیم بازتوانی معتادان را بیش از دو سال نگهداریم. مباحث اجتماعی نباید در تب و لرزهای سیاسی گرفتار شود. با توجه به آمار، تعداد کمپ‌ها و مراکز مقابله با اعتیاد رشد پیدا کرده و امیدواریم با مشارکت همه دستگاه‌ها این رقم توسعه پیدا کند.

انتهای پیام

life.shafaqna.com/


 
سفر آقای رئیس با همسر صیغه‌ای به خارج با هزینه بیت‌المال!
ساعت ۱٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

رئیس یکی از فدراسیون‌های ورزشی‌های انفرادی در برخی سفرهای خارج از کشور به خصوص سفرهای اروپایی یک زن را همراه خود از ایران می‌برده است.

به گزارش دانا،  این زن که ظاهرا همسر صیغه‌ای جناب رئیس بوده در برخی سفرها با هزینه فدراسیون اعزام می‌شده است آن هم در حالیکه اصلا نباید در آن کاروان اعزامی حاضر باشد. در آخرین سفری که برای خانم "ن" درخواست ویزای اروپا شد، سرمربی تیم نسبت به این اتفاق اعتراض کرد و واکنش نشان داد! اما ظاهرا اعتراض سرمربی به جایی نرسید. سرمربی این تیم گفت که چرا باید نام یک خانم در فهرست ورزشکاران مردی باشد که قرار است به یکی از کشورهای خارجی بروند!؟

شنیدیم در یکی از جلسه‌های خصوصی که مسئولان ورزشی با برخی از خبرنگاران این رشته ورزشی داشته آنها این مسئله را به رئیس ارشد اطلاع می‌دهند و رئیس نیز از شنیدن این سخنان حیرت‌زده می‌شود. گفته می‌شود بعد از بازی‌های آسیایی اینچئون کره‌جنوبی این رئیس فدراسیون به احتمال زیاد برکنار خواهد شد، البته به دلیل احتمال زیاد مدال‌آوری این رشته در حال حاضر مسئولان ورزشی قصد ندارند که تغییری در ریاست این فدراسیون پرحاشیه ایجاد کنند.
 

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 215414

 
چند درصد مردم جهان ثروتمند هستند
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳   کلمات کلیدی:

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران

مشاور اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفت: هشت ممیز چهار دهم درصد از مردم جهان 83 ممیز سه دهم درصد از ثروت جهان را در اختیار دارند.

به گزارش جماران به نقل از العالم؛  فرانسوا فرح که ناظر برنامه کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه پس از سال 2013 نیز هست، هنگام ارایه گزارش این جمعیت در تونس با اعلام این خبر، افزود: حدود 70 درصد جمعیت جهان فقط سه درصد ثروت دنیا را در اختیار دارند.
 
وی ادامه داد: تفاوت فاحشی در زمینه توسعه میان کشورها و اقشار مردم در جهان وجود دارد که نوعی اجحاف است.
 
این شخصیت بین المللی افزود: البته پس از گذشت 20 سال از کنفرانس قاهره که توسعه را پایه حقوق بشر دانست و بر افزایش کیفیت زندگی سالم تاکید کرد، برخی دستاوردها در زمینه برنامه های توسعه در جهان محقق شده است.
 
مشاور اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد تصریح کرد: در سالهای 1990 تا 2010 میلادی میزان مرگ و میر مادران 47 درصد و تعداد افراد بسیار فقیر از 47 درصد به 22 درصد کاهش یافته است.
 
فرانسوا فرح روزهای 20 تا 25 مه 2014 (30 اردیبهشت تا 4 خرداد 1393) برای ارایه گزارش عمومی برنامه کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه راهی تونس شده است.
 
این نشست 20 سال پس از اجلاس قبلی در سال 1994 برگزار و در آن رویکردهای کلی برنامه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برای سال های پس از 2014 ارایه می شود.


 
«گشت ارشاد» اندونزی! (+عکس)
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳   کلمات کلیدی:

گفتارنیوز/ اندونزی آئین نامه هایی در مورد حجاب اسلامی شهروندان دارد و پلیس شریعت در این کشور و به خصوص در مناطق مذهبی تر، بر پوشش افراد و «جدا بودن» زوج های ازدواج نکرده نظارت می کند. 

به گزارش اقتصاد ایران آنلاین به نقل از ایندیپندنت، در مواقعی که احتمال حضور پلیس شریعت کمتر است، زوج ها جرات می کنند که کنار هم بنشینند و دست هم را بگیرند. 
  
پلیس شریعت در ایستگاه های مشخصی نیز مستقر است و افرادی که قوانین حجاب را رعایت نمی کنند را «نصیحت» می کنند. داشتن روسری اجباری است و پوشیدن شلوار یا پیراهن تنگ ممنوع است و مردان نیز نباید شلوارک بپوشند. 
 
لئونی از احساس بدی که به دلیل مواخذه شدن توسط پلیس شریعت در ملاعام و اینکه والدینش باید برای بردنش می آمدند می گوید. با این حال این دختر ۲۰ ساله درس خود را به خوبی یاد نگرفته و باز هم از پوشاندن موهایش اجتناب می کند. 


 
 
ساعت ٥:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳   کلمات کلیدی:

خبرگزاری تسنیم: جامعه بین‌الملل تفاسیر مبتنی بر استفاده مقطعی و منفعت‌محور از گروه‌ها (اعم از مسلمان و غیرمسلمان) را به کنار نهد و از آن به‌عنوان تهدید بین‌المللی یاد کند.

خبر گروگانگیری نزدیک به 300 دختر نوجوان و جوان درشمال شرقی نیجریه توسط گروه بوکوحرام، تحت عنوان گروگانگیری در مخالفت با تحصیل دختران و آموزش‌های غربی و فروش آنها به‌عنوان برده به‌عنوان اموال خداوند و با دستور خداوند، واکنش‌های زیادی را در عرصه بین‌المللی برانگیخته ‌است؛

واکنشی که می‌توان وجه مشترک آن را اعلام انزجار و نفرت از این اقدام دانست؛ اقدامی که با نام اسلام صورت می‌گیرد و نتیجه آن خدشه‌دارکردن وجه علم دوستی و صلح‌طلبی این دین الهی است. البته اقدامات زیادی از سوی گروه‌های افراطی چه مسلمان و چه غیرمسلمان در سال‌های اخیر در بخش‌هایی از این قاره مانند شمال آفریقا (گروه القاعده مغرب اسلامی)، شرق آفریقا (الشباب)، مرکز آفریقا (سلکا) و غرب آفریقا(بوکوحرام) را شاهد بوده‌ایم.

دلایل این اقدامات را می‌توان ساختاری دانست، به‌طوری که هویت موزاییک‌گونه و چند پاره دولت‌های آفریقایی متأثر از شرایط دوران طولانی استعمار و ویژگی‌های ژئوپلیتیک این کشورها، آنها را به معجونی از دولت‌هایی ناکام به لحاظ سیاسی و اقتصادی و دچار بحران‌های یکپارچگی تبدیل کرده است. به این وضعیت، ملاحظات ناشی از وجود منابع سرشار طبیعی و در نتیجه حضور دولت‌های استعمارگر پیشین را که با تغییر چهره سیاسی همچنان اهداف منفعت‌جویانه و توسعه‌طلبانه خود را در این قاره جست و جو می‌کنند باید اضافه کرد. این عوامل در کنار یکدیگر بسترساز پدید آمدن و نضج گرفتن گروه‌های تندرو و بنیادگرا در قاره آفریقا شده‌اند. این موضوع (افراط‌گرایی) که برآمده از شرایط نامناسب اقتصادی و چالش‌های اجتماعی و سیاسی در جوامع مختلف آفریقایی است، در کنار توانایی شبه‌نظامیان برای در دست‌گرفتن و کنترل قلمروی وسیع به‌مدت طولانی، چالش‌های جدیدی را در برابر نظام‌های سیاسی نه چندان قدرتمند کشورهای آفریقایی پدید آورده است.