تاریخ

آیینه عبرت

چرا سرمایه گذاران خارجی به ایران نمی آیند؟
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٧   کلمات کلیدی:
اقتصاد > اقتصاد سیاسی - دولت یازدهم قصد دارد از طریق بهبود چهره بین المللی ایران و رفع موانع کسب و کار شرایط را برای بازگشت بخشی از سرمایه های از دست رفته به کشور مهیا کند.
 

بهراد مهرجو:از ابتدای فعالیت دولت یازدهم، موضوع دعوت از سرمایه گذاران خارجی به شکل جدی دنبال شده است. حضور هیات فرانسوی در ایران و اعزام تیمی از وزارت صنعت به آلمان نیز در جهت همین رایزنی ها صورت گرفت. دولت به شدت به منابع سرمایه گذاران خارجی چشم دوخته و امیدوار است با بهبود شرایط کسب و کار در ایران فضای مناسب برای حضور این سرمایه ها مهیا کند.

در همین حال موسی غنی نژاد اقتصاددان براین باوراست که برای بازگشت سرمایه گذاران ایرانی و همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی باید شرایط را برای بهبود فضای کسب و کار مهیا کرد.


 
جالب و خواندنی از حال و هوای خودمون
ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٩   کلمات کلیدی:

خلاصه مطالب فیسبوک تو سال 1392:


ساپورت/ پاستیل/ روحانی مچکریم/ دختره تو والیبال/ مورد داشتیم/ مخاطب خاص/ کلیپس/ انتحاری انفجار پاکستان/ روحانی و اوباما/


 
نگاهی به وضعیت سرعت اینترنت در ایران
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٤   کلمات کلیدی:

ایران در منطقه‌ای قرار دارد که شرق جهان را به غرب متصل می‌کند، به همین دلیل فرصت‌های کسب درآمد از طریق این شاه‌راه همیشه مطرح بوده است. یکی از این فرصت‌ها کسب درآمد از طریق ترانزیت بین‌المللی پهنای باند به حساب می‌آید؛ علاوه بر این افزایش تعداد کاربران اینترنت در ایران، مسوولان مربوطه را بر آن داشته تا ظرفیت پهنای باند بین‌المللی را در داخل و خارج کشور افزایش دهند.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، ترانزیت بین‌المللی پهنای باند، علاوه بر اینکه فرصتی تجاری را برای کشور بوجود می‌آورد تا سایر کشورها از زیرساخت‌های ارتباطی استفاده کنند، افزایش پهنای باند بین‌المللی را با خود به همراه خواهد داشت.
پهنای باند به نرخ انتقال داده توسط یک اتصال شبکه و یا یک رابط، اشاره می‌کند و رابطه مستقیمی با بهبود سرعت اینترنت دارد.
در گذشته به دلیل محدود بودن ارتباط کابلی ایران با سایر کشورهای منطقه با بوجود آمدن اختلالی کوچک، رایانه‌های بسیاری اتصالشان را با اینترنت از دست می‌دادند.
بعد از چند سال تعداد درگاه‌های ارتباطاتی افزایش پیدا کرد و به هشت نقطه رسید. این هشت نقطه به ترتیب عبارتند از در سمت جنوب: چابهار(کابل فالکون و کابل پیشگامان)، جاسک و بندرعباس، ترکیه: سرو و بازرگان، آذربایجان: آستارا، ارمنستان: نوردوز. البته قرار بود که GBI در بوشهر به این درگاه‌ها افزوده ‌شود و تعداد این درگاه‌ها به 9 نقطه افزایش پیدا کند.
ظرفیت هر یک از این درگاه‌ها در کشور با واحدی به نام STM1 مطرح می‌شود. درحقیقت هر STM1 معادل 155 مگابیت است. درحال حاضر اگرچه وزیر وعده داده بود که تا پایان سال 92 امیدوار است ظرفیت پهنای باند بین‌المللی به 150 گیگابیت افزایش پیدا کند اما طبق گفته‌های محمود خسروی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - ظرفیت پهنای باند در کشور تا پایان بهمن ماه 92 به میزان 110 گیگابیت بوده است.
دولت یازدهم تا آبان ماه سال 92 یعنی پنج ماه بعد از روی کار آمدنش توانسته 30 گیگابیت را وارد شبکه پهنای باند کشور کند. این روند پیشرفت در چهار ماه پایانی سال 92 کاهش پیدا کرده و تنها 10 گیگابیت به شبکه پهنای باند بین‌المللی ایران اضافه شده است.
البته در این بین باید این نکته را نیز مدنظر قرار داد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت، در زمینه توسعه پهنای باند بین‌المللی در شرایطی عمل می‌کند که چندی پیش دبیر شورای عالی فضای مجازی در ارتباط با وعده‌های مطرح شده در زمینه افزایش سرعت اینترنت از سوی وزیر ارتباطات اظهار کرد: بحث تغییر سرعت و صحبت‌هایی که در این زمینه صورت گرفته باید از خود وزیر ارتباطات پیگیری کرد چرا که در حیطه کاری من نیست اما در کل درباره افزایش سرعت ما عمده فعالیت‌هایی خود را در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دیده‌ایم.
حال با چنین سرعت رشدی وزیر اراتبطات و معاونانش امیدوارند تا سال آینده ظرفیت پهنای باند بین‌الملل تا 10 برابر افزایش پیدا کند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه گفته بود: در این زمینه پروژه‌های متعددی به صورت موازی در دست کار قرار دارد که امیدواریم با اجرایی‌ شدن آنها سال آینده خبر 10 برابر شدن پهنای باند بین‌الملل را اعلام کنیم و به وضعیت اینترنت کاربران سامان دهیم، چرا که اکنون گلایه‌های بسیاری وجود دارد و کاربران از این‌که سرعت اینترنت به این اندازه پایین است گلایه‌های مختلفی دارند.
اما محمود خسروی - مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت - اعتقاد دارد در کنار افزایش سرعت اینترنت ترانزیت پهنای باند سودآوری کلانی را با خود برای کشور به همراه خواهد آورد.
با این حال وزیر ارتباطات عنوان کرده که رتبه ایران در زمینه فناوری اطلاعات در دنیا 110 و در منطقه 15 یا 16 است. حال با این اوصاف ایران باید تا سال 1404 به کشور اول یا دوم منطقه در زمینه فناوری اطلاعات تبدیل شود. به نظر می‌رسد کار دولت 11 در این زمینه بسیار دشوار‌تر از دولت‌های قبلی باشد. 


 
ایران اورانیوم غنی‌سازی می کند، ما تنباکوی قلیان!
ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٤   کلمات کلیدی:

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از پایگاه خبری العالم، فیصل قاسم" که از مجریان مشهور شبکه الجزیره و از مخالفان سرسخت ایران و جبهه مقاومت است، در یادداشتی در روزنامه فرامنطقه ای "القدس العربی" چاپ لندن، نوشت: عرب‌ها باید در زمینه سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و صبر و اسقامت، ایران را الگو قرار دهند.

قاسم در ادامه با اذعان به این که ایران، تثبیت ائتلاف ها و حضور خود را در منطقه از ده ها سال پیش آغاز کرده، می گوید: گویی برخی کشورهای عربی کاری ندارند، جز اینکه از افزایش نفوذ ایران در منطقه - به ویژه پس از توافق‌ هسته‌ای و "نزدیک شدن" ایران و آمریکا- شکایت کنند و بنالند. نمی دانم چه اتفاقی افتاده است که برخی گویی ناگهان از خواب غفلت بیدار شده اند و به خطر نفوذ ایران پی برده اند.

این نویسنده معروف عرب به عنوان شاهد مثال برای ادعای خود، به سابقه روابط و مناسبات ایران و سوریه در زمان "حافظ اسد" اشاره کرده و می نویسد: حافظ اسد همزمان با ایران و کشورهای عربی طی چند دهه روابط ممتازی داشت، اما چرا در آن همه مدت هیچ یک از عرب ها به روابط و ائتلاف ایران و سوریه شک نکرد؛ آیا نظام سوریه در زمان حافظ اسد، به مثابه سنگ محک در روابط ایران با کشورهای عرب نبود؟

فیصل قاسم در ادامه با بی توجهی به مواضع مبتنی بر حمایت از مظلومان و جانبداری از حق، ایران در قبال کشورهایی چون عراق، یمن و غیره، مدعی شده است: نفوذ ایران در عراق از ابتدای دهه نود قرن گذشته آغاز شده و اعراب میلیاردها دلار برای سرنگونی یک نظام عربی هزینه می کنند، آن گاه ایران آن کشور را در "طبقی از طلا" تحویل می گیرد و به گسترش نفوذ خود در آن می پردازد.

وی سپس خطاب به اعرب می گوید: ایران را سرزنش نکنید. ایران، بخواهیم یا نخواهیم، برنامه ای دارد که بر اساس یک راهبرد قدرتمند و دقیق برنامه ریزی شده است؛ بنابراین ایران با بهره گیری از توانمندی های داخلی و بدون وابستگی به شرق و غرب، چنان قدمی در زمینه نظامی و فناوری هسته ای برداشته که جهانیان را بهت زده کرده و سالهاست که دنیا در زمینه برنامه اتمی با ایران سرگرم مذاکره است و این حقیقتی است  درخور احترام نه محکومیت، هرچند که برخی با ایران اختلاف سیاسی داشته باشند.

از سوی دیگر درحالی که عرب ها به حمایت های رو به تحلیل آمریکا وابسته باقی مانده اند، ایرانی ها در زمینه ساخت تجهیزات نظامی و غیر نظامی، بر اساس اصل خودکفایی به بازوهای پرتوان و عقل و درایت داخلی تکیه کرده اند و این باعث شده است که جهانیان با آنها به عنوان یک رقیب تعامل کنند نه مانند یک پیرو وابسته.

این نویسند و تحلیلگر عرب بازهم خطاب به عرب ها می نویسد: اعراب به جای سرزنش ایران باید با درپیش گرفتن برنامه ها و مکانیزم های حساب شده ایران با آن مقابله کنند.

وی به بیان تفاوت سرمایه گذاری های ایران و اعراب به عنوان نمونه در لبنان اشاره کرده و می نویسد: در حالی که عرب ها در زمینه ساخت هتل و قمارخانه در لبنان سرمایه گذاری کرده اند، ایران به ایجاد بازوی راهبردی نظامی قدرتمندی در این کشور مبادرت ورزیده است که اینک از جایگاه ویژه ای در لبنان برخوردار است.

فیصل قاسم می گوید: یادم نرفته سخن شخصی را که می گفت؛ اگر درگیری بین هوادران ایران و لبنان در این کشور بوجود بیاید، هواداران عرب ها با قلیان و هوادران ایران با پیشرفته ترین سلاح ها و مجرب ترین نیروها جنگ خواهند کرد.

وی تفاوت بین کشورهای عربی و ایران را در قالب تفاوت بین دو شخص بیان می کند که اولی خانه‌ای را اجاره کرده و به صاحب خانه(آمریکا) برای چندین سال اجاره پرداخت می‌کند و اموالش را از دست داده، اما دومی پولی قرض گرفته و خانه‌ای را خریداری کرده و پس از چند سال صاحب خانه شده است.

این نویسنده عرب در ادامه به صراحت خطاب به کشورهای عربی می گوید: درایت و زیرکی ایران را ببینید که چگونه منابع و ثروت های خود را در مسیر خودکفایی در بلند مدت به کار گرفته و اینک به قدرتی تبدیل شده است که در معادلات منطقه ای و جهانی نمی توان آن را نادیده گرفت، اما کشورهای عربی ثروت های خود را به قدرت های خارجی بخشیده اند تا آنها را مورد حمایت قرار دهند و اینک با حقایقی ناگوار مواجه شده اند.

فیصل قاسم می افزاید: به راستی که ما اعراب به روحیه بالای ایرانی ها در سرمایه گذاری، سازندگی، صبر و استقامت نیازمند هستیم. استراتژی ایرانی دقیقا مشابهه راهبرد و شکیبایی بافنده فرش های مشهور ایرانی است که حاضر است سال های طولانی از عمر خود را به بافتن یک فرش ایرانی تمام عیار و دارای مقبولیت جهانی اختصاص دهد، بدون این که خسته و آزرده شود، زیرا همواره اهداف بلند مدت را دنبال می کند و این درحالی است که سیاستمداران عرب جهان بینی محدودی دارند، به سرعت خسته می شوند و فاقد صبر و استقامت هستند و به همین علت به بیگانگان متوسل می شوند.

این نویسنده سرشناس در پایان مقاله می نویسد: 50 سال پیش خیلی ها تصورش را هم نمی کردند که ایران از چنین نفوذ و جایگاهی در منطقه برخوردار شود، اما اینک این امر به یک حقیقت تبدیل شده است و ایران برنامه ای بلند مدت در پیش گرفته و بدون شک همین مساله بسیاری از کشورهای عربی را آزار می دهد و باعث شده است که نسبت به این کشور کینه بورزند و ملت های عرب را بر اساس تعصبات مذهبی علیه ایران تحریک کنند؛ اما باید از آنها پرسید که چرا طرح و برنامه های "اصولی" و "عربی" خاص را برای مقابله با نفوذ روز افزون ایران و ترکیه به کار نمی گیرید؟ این درحالی است که ایران، اورانیوم را غنی سازی می کند و ما کشورهای عربی تنباکوی قلیان؟!