تاریخ

آیینه عبرت

جایگاه خرافات در باورهای مردم
ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٢۸   کلمات کلیدی: خرافات

این روزها بحث خرافه و خرافاتی‌ها، همه جا سر زبان‌هاست. اعتقاد به اموراتی که در ذات خود اتفاقات معمولی زندگی محسوب می‌شوند برای بعضی آدم‌ها آن‌چنان راسخ است که برای هرکدام، آداب و آیین خاص خودشان را دارند. آنچه در زیر آمده، مهم‌ترین خرافه‌های معمول در بین مردم دنیا است. شر و خیرشان هم گردن کسانی که باورشان دارند!

1-جمعه، سیزدهم ماه: حضور یک جمعه در تقویم که تاریخ سیزدهم را داشته باشد برای بسیاری نشانه شومی است. ریشه این خرافه را در این می‌دانند که «یهودا» حوّاری که به مسیح خیانت کرد سیزدهمین مهمان «شام آخر» بوده و روز به صلیب کشیده شدن مسیح نیز جمعه بوده است.
2-خارش کف دست: بسیاری از افراد وقتی کف دستشان می‌خارد آن را نشانه‌ای نیک از به دست آوردن پول در آینده‌ای نزدیک می‌دانند.
3-راه رفتن از بین نردبان: راه رفتن از بین دو پایه نردبانی که باز است برای بسیاری از اروپایی‌ها علامت گرفتار شدن به مصیبتی خواهد بود. چرا که شکل مثلث‌گونه نردبانِ باز را تعبیری از گیر افتادن زندگی در یک مخمصه می‌دانند.


4-شکستن آیینه: آیینه را انعکاس وجود می‌دانند و شکستن آن را آسیبِ جان! برای دور ماندن از آسیب این بدیُمنی باید تکه‌های آیینه شکسته را در زیر نور ماه دفن کرد!
5-پیدا کردن نعل اسب: نعل را نشانه خوش‌شانسی می‌دانند. به خصوص اگر وقتی آن را پیدا می‌کنید دهنه آن رو به شما باشد. به محض پیدا کردن، آن را با دست راست بردارید آرزویی کنید و به سمت چپ خود پرتاب کنید! اگر یک نعل بر سردر خانه خود نصب کنید که دیگر شانس حسابی به شما روی آورده است.
6-باز کردن چتر در داخل خانه: باز کردن چتر در خانه و زیر سقف برای خیلی‌ها نشانه مرگ و یا ورشکستگی می‌تواند باشد. چرا که با این کار خدای خورشید را از خود رنجانده‌اید!

7-دو بار ضربه زدن به چوب: ریشه این خرافه از آنجا می‌آید که عده‌ای معتقدند خدا در درختان زندگی می‌کند و باید درختان و هر چیز چوبی را همیشه به آرامی لمس کرد.
8-ریختن نمک روی شانه: با ریختن نمک روی شانه چپ خود نقشه‌های شیطان را نقش بر آب کنید.
9-گربه سیاه: از قرون وسطی این گربه‌ها هم‌نشین و هم‌دست جادوگران محسوب می‌شد‌ه‌اند. و مردم آن دوران معتقد بوده‌اند که دیدن و رویارو شدن با آنها نحسی و بدبیاری به دنبال خواهد داشت. هنوز هم گربه‌های سیاه بدجنس کنار تخت جادوگران در کارتون‌های کودکی ما تصویر آشنایی از خباثت و شرارت در ذهن بسیاری از ماست.
10-عطسه کردن: بسیاری عقیده دارند که عطسه کردن بیرون کردن شیطان از بدن است و آن را میمون و مبارک می‌دانند. در خیلی از فرهنگ‌ها هنوز هم بعد از عطسه به فرد تبریک می‌گویند.


 
عید قربان مبارک
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۸/٥   کلمات کلیدی: عید قربان

 

عید از نظر اسلام

عید، زمان تغییر است؛ تغییراتی در انسان و در طبیعت. حرکت طبیعت به سمت تکامل، و حرکت انسانها به سوی علم و معرفت، همواره با شادمانی و نشاط توأم است خاصه آنکه وقتی  انسان معنای جدیدی کشف میکند ، ابتهاج زائد الوصفی تمام وجود آدمی را در بر میگیرد ، آن لحظه‏ی تازه عید نامیده میشود

در روایت معروفی از امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ آمده است: «هر روزی که انسان در آن به زشتی و گناه آلوده نگردد آن روز عید است» چرا که زشتی مهمترین بستر ظهور نزاع میان آدمیان است وباعث برهم خوردن آرامش درونی و بیرونی انسان‏ها می‏گردد و این همان چیزی است که با عید یعنی آرامش و شادمانی منافات دارد .

داستان عید قربان

در شب‏های نهم و دهم ماه ذوالحجه، به حضرت ابراهیم ـ علی نبینا و آله و علیه السلام ـ وحی شد که در روز دهم باید برای رضایت خداوند، فرزندش «اسماعیل» را به منا در نزدیکیِ مکّه ببرد و قربانی کند.

امتحانی بسیار بزرگ بود؛ ولی پدر و پسر از آن سربلند بیرون آمدند. حضرت ابراهیم(ع) با وجود علاقه‏ی شدید به فرزندش، او را به منا برد و دست و پای وی را بست و تصمیم گرفت که به فرمان خداوند، او را قربانی کند. حضرت اسماعیل(ع) هم به او دلداری و اطمینان داد که تسلیم فرمان خداوند است.

اما به خواست خدا، چاقو گلوی اسماعیل را نیرید و از سوی خداوند فرمان رسید که: «ای ابراهیم! تو از آزمایش الهی سربلند بیرون آمدی، اکنون فرزندت را رها کن و به جای اسماعیل این گوسفند را که برایت هدیه فرستادیم، قربانی کن».

حضرت ابراهیم(ع) هم بسیار خوشحال شد و پسرش را بوسید و به جای او، گوسفندی که از بهشت برای او فرستاده شده بود را قربانی کرد.

این روز را "عید الاضحی" یا "عید قربان" می‏نامند ؛ و اکنون قرن‏هاست که مسلمانان با اقتدا به آن حضرت، در حج و غیر حج، و در منا و غیر منا، شتر و گاو و بز و گوسفند قربانی می کنند، و در راه خدا انفاق می‏نمایند.

عید قربان ؛ عید رهایی از تعلقات

عید قربان, عید جان باختن و قربانی کردن جان خویش در پای معشوق است...

عید قربان، عید سرسپردگی و بندگی به درگاه احدیت است...

عید قربان، عید زاییده شدن انسانی نو از پس آن منیت‏های هوی و هوس است...

عید قربان, سر بریدن «نفس» است ؛ و پا بریدن از «شیطان»...

عید قربان, عید ابراهیم است و «اسماعیلش» ؛ و عید محمد است و «ذبح عظیمش» حسین... و مگر نه اینکه در قنوت نماز عید قربان، خدای را می‏خوانیم که: «این روز، روزی است که آن را برای مسلمانان عید قرار دادی، و برای محمد و آل محمد مایه‏ی شرف و کرامت...»؟

اعمال شب عید قربان

شب دهم ماه ذوالحجة از لیالى متبرک است. این شب از جمله چهار شبى است که درهاى آسمان در آن باز است. اعمال معروف آن:

1. احیاء و شب زنده داری با عبادت.

2. زیارت امام حسین علیه السلام .

3. دعاء یا دائِمَ الْفَضْلِ عَلىَ الْبَرِیَّةِ ...

اعمال روز عید قربان

1. غسل: که در این روز سنّت مؤکد است و حتی بعضى از علماء آن را واجب دانسته اند.

2. خواندن نماز عید است؛ به همان نحو که در عید فطر ذکر شد. لکن در این روز مستحب است که افطار بعد از نماز، از گوشت قربانى باشد.

3. قربانی کردن: قربانی کردن، نماد اصلی عید قربان است. با این عمل، انسان حیوان حلال‏گوشتی را به عنوان تحفه و هدیه قربانی می‏کند و گوشت آن را برای تقرب جستن به حق، بین خویشانودان" و "مستمندان" تقسیم می‏کند.

4. خواندن دعاهائى که وارد شده پیش از نماز عید و بعد از آن. شاید بهترین دعاهاى این روز دعاى چهل و هشتم صحیفه کامله باشد: اَللّهُمَّ هذا یَوْمٌ مُبارَکٌ... و دعاى چهل و ششم را نیز بخواند یا مَنْ یَرْحَمُ مَنْ لا یَرْحَمُهُ الْعِبادُ ...

5. خواندن دعاى ندبه.

6. خواندن تکبیرات است براى کسى که در منى باشد عقیب پانزده نماز که اوّلش نماز ظهر روز عید است وآخرش نماز صبح روز سیزدهم و کسانى که در سایر شهرها هستند بخوانند عقیب ده نماز از ظهر روز عید تا صبح دوازدهم و تکبیرات این است:

«اللّهُ اَکْبَرُ اللّهُ اَکْبَرُ لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَاللّهُ اَکْبَرُاللّهُ اَکْبَرُاللّهُ اَکْبَرُ ولِلّهِ الْحَمْدُ اللّهُ ــ خدا بزرگتر از توصیف است .... معبودى جز خدا نیست و خدا بزرگتر است ... و ستایش خاص خدا است» ..

«الله اَکْبَرُ عَلى ما هَدانا اَللّهُ اَکْبَرُ عَلى ما رَزَقَنا مِنْ بَهیمَةِ الاْنْعامِ ــ خدا بزرگتر است بر آنچه ما را راهنمائى کرد خدا بزرگتر است بر آنچه روزى ما کرد از چهارپایان انعام (شتر و گاو و گوسفند) » ...

«وَالْحَمْدُلِلّهِ عَلى ما اَبْلانا ــ و ستایش خاص خدا است براى آنکه آزمود ما را».

و مستحب است تکرار این تکبیرات عقب نمازها به قدر امکان و خواندن بعد از نوافل.

SMS به مناسبت عید قربان :

.

فرار رسیدن لحظات قدسی ایمان، عید سعید قربان، بر شما مبارک.

.................

لبی خندان، دلی شاد و سلامت برایتان آرزومندم، عیدتان مبارک.

.................

ابراهیم از جان فرزندش در راه خدا گذشت ؛ تو از چه چیزت در راه او می‏گذری؟

.................

عید سعید «قربان»، جشن «تقرب» عاشقان حق مبارک.

.................

ای خوش آن عیدی که آن مولای نور

از کنار کعبه بنماید ظهور

قلبه را مهر هم‏عهدی زند

از حرم بانگ "انا المهدی" زند

.................

زندگی‏تان به زیبایی گلستان ابراهیم و پاکی چشمه زمزم.

.................

سلام ابراهیمی! آهنگ کدام کعبه کرده‏ای و چه گوهری برای قربانی کردن به مسلخ می‏بری؟ و کدام یوسف افتاده در چاهی را به یعقوبش باز می‏گردانی تا بهترین عیدانه را دریافت کنی؟ سعی‏ات مقبول و عیدت مبارک.

.................

روز اوج بندگی و تجلی ایثار ابراهیمی بر شما مبارکباد.

.................

عید اضحی رسم و آئین خلیل آزرست

بعد آن ، عید غدیر، روز ولای حیدر است

.................

عید قربان و پیشاپیش عید سعید غدیر مبارک.

.................

عیدنزدیک شدن دلها به قرب الهی برهمه مسلمانان مبارک باد

.................

همزمان با عید قربان، دلت را قربانی محبت، عشق، صمیمیت و مهربانی کن.

عید شما مبارک

در استقبال از سپیده، باید سپید پوشید... و دو رکعت نماز، به زلالی باران خواند... و از خود تا خدا طواف کرد...

عید سعید قربان بر همه بندگان صالح خدا مبارک باد.

                       منبع:http://www.abna.ir/data.asp?lang=1&Id=213482