تاریخ

آیینه عبرت

ادبیات شفاهی بالاگریوه دارای سابقه درخشان است
ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢۳   کلمات کلیدی:
خرم آباد - خبرگزاری مهر: یک محقق برجسته کشور گفت: ادبیات شفاهی بالاگریوه دارای سابقه درخشان است.

به گزارش خبرنگار مهر، پروفسور اسکندر امان الهی بهاروند صبح جمعه در مراسم اختتامیه نخستین کنگره منطقه ای بالاگریوه در پلدختر اظهار داشت: ادبیات بالاگریوه گیرایی بالایی دارد به طوریکه ادبیات شفاهی بالاگریوه در دانشگاه هاروارد تحت عنوان کتاب اساطیر و افسانه های لرستان تبلیغ می شود.

وی گفت: کلمه بالاگریوه از کوهی واقع در منطقه "پاپی" و "بختیاری" گرفته شده و فرهنگ و ادب بالاگریوه سابقه درخشان 40 هزار ساله دارد.

این محقق برجسته افزود: در لرستان 800 سال پیش حکومت محلی تشکیل شده که دارای دربار، خزانه و ارتش بوده و سلطه حکومت آن از چند کیلومتری بغداد تا رود دز را شامل می‌شد.

وی گفت: به خاطر سوء حکومت قاجار و پهلوی، کشور دچار هرج و مرج شد چرا که دولت مرکزی توان رسیدگی به مناطقی چون خرم آباد را نداشت و عظمت لرستان در آن دوران به خاطر این هرج‌ و مرج از بین رفت.

پروفسور امان الهی بهاروند افزود: لرستان در زمان صفویه و قاجار تجزیه شد و به بخش‌های مختلفی تقسیم شد که ایلام به عنوان قسمت پشت‌کوه یا حسین‌آباد قسمتی از آن بوده است.

وی گفت: امروز ترکیب فرهنگ لرستان تغییر یافته و به فرهنگ اسلامی - ایرانی به علاوه لرستانی تبدیل شده و سطح دانش و آگاهی مردم افزایش یافته و اکثر مردم با سواد نوین و علوم جدید آشنا هستند.

وی افزود: امروزه دانشگاههای زیادی تاسیس و تعداد دانشجویان فوق العاده افزایش یافته و این امر موجب تحول اجتماعی در این استان شده است.

پروفسور امان الهی بهاروند افزود: در جامعه لرستانی نقش خویشاوندی از نظر ساختار اجتماعی کاهش یافته است و دلیل آن این است که افراد برای امرار معاش وابسته به منافع خویشاوندان نیستند و تحرک اجتماعی فوق العاده زیاد شده است.

این محقق برجسته کشور گفت: جامعه ما به جامعه بین المللی پیوسته است و این فرهنگ جدید مسائل و مشکلات خاص خود را دارد که افزایش جمعیت، بیکاری، اعتیاد، استرس، دلهره و خودکشی زنان از آن جمله هستند.

در این کنگره که با استقبال خوب مردم روبرو شد علاوه بر خوانش شعر توسط "علی مرتضایی"، "مسلم بهاروند"، "مراد جلایی" و "فیروز طاهری" از شاعران لرستانی، برنامه‌های متنوع شامل خواندن مقاله، اجرای موسیقی و سخنرانی‌های اساتید برجسته دیار بالاگریوه نیز استفاده شد.

در پایان این برنامه کتاب بالا گریوه "مراد حسین پاپی" رونمایی شد و از مفاخر ادبی و حامیان اجرای برنامه با اهدای هدایایی تجلیل شد.


 
تعلل مسوولان تا کی ادامه دارد / زیان سالانه 2,800,000,000,000 ریالی در بندر رجای
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٩   کلمات کلیدی:

به گزارش سرویس اقتصادی هرمزگان نیوز، بندر شهید رجایی زیبنده بنادر ایران نیست: به ازای هر 30 شهروند ایرانی 1 کانتینر و به ازای هر 30 شهروند اماراتی 19 کانتینر!

هر سال تاخیر در تصمیم گیری واگذاری پایانه کانتینر شماره دو بندر شهیدرجایی علاوه بر لطمه 2,800,000,000,000 ریال (دو هزار و هشتصد میلیارد ریال)بر اقتصاد کشور، موجب شده تا بسیاری از خطوط کشتیرانی سرویس خود را به بندرعباس قطع نموده و فعالیت خود را به بنادر کشورهای دیگر منتقل نمایند. لذا قبل از اینکه شرایط از این مرحله فراتر رود باید برای آن چاره اندیشی نمود و سازمان بنادر و دریانوردی نیزهرچه سریعتربایدنسبت به واگذاری پایانه شماره دو کانتینری به برنده مزایده اقدام نماید و بیش از این خود تحریمی نکنیم.

پیامدهای عدم واگذاری پایانه کانتینری شماره دو بندر شهید رجایی به بخش خصوصی برنده مزایده:

1- عدم تردد خطوط کشتیرانی مادر در بندر شهید رجایی و انتقال به سایر بنادر حاشیه خلیج فارس، خطوط کشتیرانی مرسک دانمارک، هانجین کره جنوبی و هاپاگ لوید آلمان از آن جمله اند.

2- عدم بهره گیری از سرمایه گذاری های انجام شده در پایانه کانتینری شماره 2 بندر شهیدرجایی و ظرفیت های موجود.

3- ارتقاء و پیشی گرفتن بنادر رقیب از جمله بنادر جبل علی در امارت دبی، بنادر خلیفه و زاید در امارت ابوظبی، بندر خرفکان در امارت شارجه و بنادر سلاله و سوحا در کشور عمان در عرصه رقابت با بندر شهید رجایی.

4- افزایش 40 درصدی نرخ کرایه حمل دریایی و به تبع آن افزایش قیمت تمام شده کالا.

5- کاهش تعداد بنادری که بندرشهید رجایی به آن ها سرویس کشتیرانی مستقیم دارد و خارج شدن از چرخه رقابت بین المللی.

 


 
مهم ترین جاذبه‌های گردشگری مذهبی جهان را بشناسید
ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۱٩   کلمات کلیدی: اماکن مذهبی
میراث آریا نوشت: هرفردی برای سفر انگیزه‌ای دارد و به اندیشه‌ای طی طریق می‌کند. اما انگیزه همه سفرها تفریح و مشاهده و شناخت ناشناخته‌ها نیست .

خیلی از مردم جهان تنها به انگیزه سیر آفاق و انفس و کسب مدارج معنوی سفر می‌کنند و اینگونه است که گردشگری مذهبی شکل می گیرد. آنچه در ادامه می‌خوانیم معرفی برجسته‌ترین اماکن مذهبی ادیان مختلف جهان است که در سراسر جهان قرار داشته و همه ساله میزبان خیل عظیمی از زوار می‌باشند.

مکه

برای ما مسلمانان مهمترین، برجسته‌ترین و عزیزترین جاذبه گردشگری جهان شهر مکه و کعبه است. سالانه میلیون‌ها زائر مشتاق برای دیدار قبله گاه مسلمانان جهان از سراسر جهان به این شهر سفر می کنند.

مکه زادگاه حضرت محمد(ص) و محل بعثت اوست. این شهر علاوه بر نام مکه دارای نام‌هایی همچون «بکّه»، «امّ القری» و «بلدالحرام» نیز بوده‌است که در قرآن به تمامی این اسامی اشاره شده‌است.

مسلمانان معتقدند پس از آن‌ که به اذن خداوند چشمه زمزم زیر پای اسماعیل جوشید و در آن منطقه آب یافت شد، مردم در آنجا ساکن شدند و شهر مکه به وجود آمد و نیز ابراهیم به فرمان خدایش کعبه را ساخت.

کربلا

زیارت هر یک از عتبات عالیات برای شیعیان آرزوست اما کربلا که مقتل سومین امام ایشان محسوب می‌شود چیز دیگری است.کَربَلا مرکز استان کربلا یکی از شهرهای جنوبی کشور عراق محسوب می شود.

طی سالیانی که صدام حکومت عراق را در دست داشت این زیارت‌ها محدود شده بود اما پس از سرنگونی حکومت بعثی‌ها رونقی دو چندان یافت. شهرت این شهر با نبرد کربلا در دهم محرم ۶۱ هجری قمری پیوند دارد.حرم امام حسین (ع)در شهر کربلا یکی از مکان‌های مقدس اسلامی و زیارتگاه مسلمانان شیعه‌ است.

بیت المقدس

بیت‌المقدس یا اورشلیم، یکی از نام‌های شهر باستانی و مقدس اسلامی، مسیحی و یهودی، در کشور فلسطین است. این شهر پس از مکه و مدینه سومین شهر مقدس در اسلام و مقدس‌ترین شهر در مسیحیت محسوب می‌شود. این شهر یکی از چهار شهر مقدس یهود محسوب می‌شود و در کنار شهرهای صفاد، حبرون و طبریه، محل سکونت بسیاری از دانشمندان مذهبی یهودی بوده است.

این شهر مقدس سالهاست محل مناقشات فلسطینیان و رژیم اشغالگر قدس بوده و مدت‌هاست به اشغال صهیونیست‌ها در آمده اما هیچ‌گاه مسلمانان برای باز پس‌گیری آن عقب ننشسته‌اند

واتیکان

واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک‌های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است.

واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف‌نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت‌شهری مستقل است که در سال ۱۹۲۹ با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست‌وزیر ایتالیا بنیان نهاده شد، اما قدمت سریر مقدس به اوان پیدایش مسیحیت می‌رسد. سریر مقدس عالی‌ترین اسقف‌نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به شمار می‌رود و در جامعهٔ بین‌المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می‌رود که موضوع حقوق بین‌الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی عضویت دارد.

سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می‌شوند و نه دولت‌شهر واتیکان. همچنین مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می‌شود اما اسناد رسمی سریر مقدس به زبان لاتین است. این دو واحد حتی گذرنامه‌های متفاوتی نیز صادر می‌کنند. سریر مقدس گذرنامه‌های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می‌کند و واتیکان گذرنامه‌های عادی.

کلیسای سن پتر بزرگ‌ترین کلیسای جهان است و در واتیکان قرار دارد که هرساله جمع کثیری از مسیحیان جهان را به سوی خود می خواند.

لهاسا

لهاسا نام پایتخت سنتی کشور تبت است که در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین، هم اکنون به عنوان مرکز استان تبت نامیده می‌شود. درگیریهای اخیر در این شهر میان مردم و نظامیان چینی، این شهر کهن را که مرکز مذهب بودائی (شاخه لامائی) در جهان است،مورد توجه رسانه ها قرار داده است.

دین بودایی که امروزه از نظر تعداد پیروان یکی از چهار دین بزرگ جهان به شمار می رود در قرن ششم پیش از میلاد در مقابل قدرت برهمنها در هندوستان به وجود آمد و با سرعت در شبه قاره هند و سپس در کشور های همجوار انتشار یافت. این دین قرنها در هند رواج داشت.

در حال حاضر دین بودیسم در چین و ژاپن پیروان بسیاری دارد. در هند و چین فرانسوی، مذهب تازه‌ای تحت عنوان آئین بودایی جدید ظهور نموده که تمام موجودات مقدس ادیان بزرگ دیگر را برای تقدیس در اطراف بودا جمع می کند که بعضی از اروپائیان نیز مجذوب کیش بودا گشته‌اند و عبادتگاه بودائی و کتابخانه آن در سالن (جمعیت دوستداران دین بودا) در پاریس نمونه ای از این علاقه مندی است.

معابد هند

هند کشور هفت رنگ هفتاد رنگ، مرکز خدایان جور واجور و معابد رنگ به رنگ است . انتخاب یکی از این معابد به عنوان مهمترین مرکز بت‌پرستی بسیار دشوار و در واقع غیر ممکن است. خود هندی‌ها هم هیچگاه به خودشان جرات نمی‌دهند یکی از معابدشان را به عنوان مهمترین و بزرگترین معبد انتخاب کنند با این وجود این معابد هر ساله جمع کثیری از هندیان و مردم سایر کشور ها را برای عبادت و برخی ها را هم برای ارضای حس کنجکاوی به سوی خویش می‌خواند

کلیسای نوتردام

کلیسای نوتردام که به آن کلیسای" نوتردام دوپاری "نیز می گویند، شهرت بین‌المللی دارد . نوتردام به زبان فرانسه به معنای «بانوی ما» است.

کلیسای نوتردام یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی و توریستی پاریس،و یکی از زیباترین کلیساهای اروپا با قدمتی بیش از هفتصد سال محسوب می‌گردد. این کلیسا یکی از اصلی‌ترین مراکز گردشگری در پاریس محسوب می‌شود.

کلیسای نوتردام تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است. سربازانی که درگیر جنگ صلیبی بودند پیش از رفتن به میدان جنگ در این مکان دعا می‌کردند و موسیقی چندآوایی در این کلیسا شکل گرفت.

در طول انقلاب فرانسه، کلیسای نوتردام هم همچون دیگر کلیساهای فرانسه غارت شد، اشیای باارزش کلیساهای دیگر هم نابود شدند یا به تاراج رفتند تنها ناقوس‌های بزرگ از خطر ذوب شدن در امان ماندند، در طول انقلاب فرانسه از محوطه داخلی کلیسا برای انبار غذا استفاده می‌شد.

در همین مکان بود که ناپلئون بر اولویت دولت بر کلیسا تاکید کرد و به عنوان امپراتور فرانسه تاجگذاری کرد و ژوزفین را ملکه خود خواند. هنگامی که پاریس در جنگ جهانی دوم آزاد شد، ژنرال دوگل پس از بازگشت به فرانسه مراسم شکرگزاری را دراین کلیسا به جای آورد.


 
هولوکاست واقعی.....
ساعت ٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٧   کلمات کلیدی: هولوکاست واقعی

این عکسها، عکسهایی است که یهودیان در دنیا منتشر کردند تا همه بدانند که هیتلر و نظامیانش با آنها چه کردند اما آنها الان خودشان همان جنایت ها را با فلسطینیان انجام میدهند.
عکسهای سمت راست مربوط به مردم مظلوم فلسطین هست.


 
خداوند از نگاه ملاصدرا
ساعت ٥:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٤   کلمات کلیدی: ملاصدرا

خـداونـد از نـگاه ملاصـدرا


خداوند بی نهایت است و لا مکان و بی زمان
اما بقدر فهم تو کوچک میشود
و بقدر نیاز تو فرود می آید
و بقدر آرزوی تو گسترده میشود
و بقدر ایمان تو کارگشا میشود
و به قدر نخ پیر زنان دوزنده باریک میشود
و به قدر دل امیدواران گرم میشود

یتیمان را پدر می شود و مادر
بی برادران را برادر می شود
بی همسرماندگان را همسر میشود
عقیمان را فرزند میشود
ناامیدان را امید می شود
گمگشتگان را راه میشود
در تاریکی ماندگان را نور میشود
رزمندگان را شمشیر می شود
پیران را عصا می شود
و محتاجان به عشق را عشق می شود

خداوند همه چیز می شود همه کس را
به شرط اعتقاد
به شرط پاکی دل
به شرط طهارت روح
به شرط پرهیز از معامله با ابلیس
 


بشویید قلب هایتان را از هر احساس ناروا
و مغز هایتان را از هر اندیشه خلاف
و زبان هایتان را از هر گفتار ِناپاک
و دست هایتان را از هر آلودگی در بازار

و بپرهیزید
از ناجوانمردیهــا
ناراستی ها
نامردمی ها!

چنین کنید تا ببینید که خداوند
چگونه بر سر سفره ی شما
با کاسه یی خوراک و تکه ای نان می نشیند
و بر بند تاب، با کودکانتان تاب میخورد
و در دکان شما کفه های ترازویتان را میزان میکند
و در کوچه های خلوت شب با شما آواز میخواند

مگر از زندگی چه میخواهید
که در خدایی خدا یافت نمیشود؟
که به شیطان پناه میبرید؟
که در عشق یافت نمیشود
که به نفرت پناه میبرید؟
که در حقیقت یافت نمیشود
که به دروغ پناه میبرید؟
که در سلامت یافت نمیشود
که به خلاف پناه میبرید؟
و مگر حکمت زیستن را از یاد برده اید
که انسانیت را پاس نمی دارید ؟! 


از سخنان ملاصدرای شیرازی