تاریخ

آیینه عبرت

موبلندترین زنان تاریخ
ساعت ٢:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢٥   کلمات کلیدی:


 
تصویری از تهران 100 سال پیش
ساعت ٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢٥   کلمات کلیدی: تهران 100 سال پیش


 
فمینیسم
ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٢۳   کلمات کلیدی: فمینیسم

در این پست می خواهم تا بطور خلاصه در مورد فمینیسم ، ریشه ها و زمینه های آن صحبت کنم. اگر نکته ای و یا توضیحی برای کامل کردن این بحث دارید، از ما دریغ نکنید. واژه ی فمینیسم برای اولین بار در سال 1830 مطرح شد. و تعریف آن، آیین گسترش نقش زنان در جامعه و فیمینیست کسی است که سه عقیده داشته باشد:

اولا: معتقد باشد که زنان بدلیل جنسیت دچار تبعیض هستند. ثانیا: معتقد باشد که زنان بدلیل تبعیض، از نیاز هایی که دارند محروم هستند. و ثالثا: معتقد باشد که ارضاء نیاز های زن ، مستلزم تغییر اساسی در نظام فکری است.


نهضت فمینیسمی نیز به جنبشی اطلاق می شود که بخاطر هواداری از حقوق زنان و گسترش نقش زن در جامعه شکل گرفته است. این نهضت ها از دو لحاظ تقسیم بندی می شوند: از لحاظ مبانی نظری: - فمینیسم لیبرال: که معتقد است که این تبعیض در مورد زنان، ریشه در قوانین کشور ها دارد. بنابر این باید قوانین را تغییر داد.

- فمینیسم مارکسیست: که معتقد هستند که مالکیت خصوصی باعث این تبعیض شده است. پس باید نظام اقتصادی را تغییر داد. -

فمینیسم رادیکال: که معتقد هستند جنسیت منشأ تبعیض می باشد. پس تا زمانی که نظام مرد سالاری هست، تبعیض نیز هست. پس باید تمایزات موجود میان مرد و زن را از بین برد. -

فمینیسم سوسیال: تلفیقی از رادیکال و مارکسیست - فمینسم مدرن: چهار رویکرد بالا را نقد می کند و بر این باور است که باید تفسیری جدید از جهان با رویکردی زنانه ارائه داد. از لحاظ جامعه شناسی تاریخی: - موج اول: تا اوائل قرن 20 (1960) موج اوّل فمینیستی با روشنگری‌های مری ولستون کرافت و بیانیهٔ ۳۰۰ صفحه‌ای‌اش در سال ۱۷۹۲ در انگلستان آغاز شد.

دستاوردها: -در آمریکا زنان موفق شدند حق مشارکت در انتخابات را بگیرند. -آزادی محدود و شناسایی حقوق مدنی زنان - موج دوم: از دهه هفتاد قرن بیست توسط سیمون دوبوار فرانسوی با شعار " زنان بدون مردان" و " برابری کامل زن و مرد" و با تاکید بر مجرد زندگی کردن ؛ تقبیح ازدواج ؛ تشویق زنان به بروز رفتار مردانه ؛ شرکت گسترده در فعالیت های اقتصادی و انکار نقش مادری و خانه داری - موج سوم: با تقبیح فرهنگ مرد سالاری شروع شد و مطرح شدن فرهنگ زن سالاری در جامعه علت های بوجود آمدن جنبش فمینیستی: این جنبش در حقیقت یک واکنش طبیعی اما نا صحیح نسبت به رویکرد غرب به زن بوده است.

این جنبش یکی از عوارض صنعتی شدن غرب می باشد اما در اسلام چون چنین نگاهی به زن نبوده است پس این بحث جایگاهی ندارد. فمینیست ها فکر می کنند مردان حقوق آنان را پایمال کرده اند. انگیزه های ایجاد این جنبش: 1- انگیزه جنسی: سوء استفاده از زنان توسط مردان ناپاک 2- انگیزه اقتصادی: کارگر ارزان، بی منت و ترسو 3- انگیزه سیاسی: نظام های دموکراتیک مبتنی بر رأی هستند و نیمی از افراد جامعه را زنان تشکیل می دهند. ·

 برگرفته از کتاب « لذات فلسفه» نوشته ویل دورانت به نقل از سایت:

http://adelane.mihanblog.com


 
اولین تیم‌ملی تاریخ ایران
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/۱۸   کلمات کلیدی:

همه آن‌هایی که روبه‌روی دوربین عکاسباشی قرار گرفته‌اند تا لحظه‌ای تاریخی ثبت شود این افتخار را داشتند تا نام‌شان در تاریخ جاودانه شود. آن‌ها 76 سال قبل عضو اولین تیم ملی تاریخ فوتبال ایران بودند. به گزارش مشرق، هر چقدر هم که حافظه تاریخی قدرتمندی داشته باشیم نمی‌توانیم حدس بزنیم این عکس مربوط به کدام برهه زمانی تاریخ فوتبال این مملکت بوده است. عکسی سیاه و سفید که حالا از گوشه آلبوم‌های قدیمی بیرون آمده و اسکن شده تا در فضای مجازش منتشر شود.

 

زمان : 1315 هجری شمسی مکان: آبادان شرح : اولین تیم ملی فوتبال ایران اعتبار: نامعلوم چهره‌شان نه تنها برای نسل فعلی فوتبال ایران آشنا نیست که حتی پدران فوتبال‌دوست نسل فعلی هم از جمع حاضر کسی را نمی‌شناسند. همه آن‌هایی که روبه‌روی دوربین عکاسباشی قرار گرفته‌اند تا لحظه‌ای تاریخی ثبت شود این افتخار را داشتند تا نام‌شان در تاریخ جاودانه شود. آن‌ها 76 سال قبل عضو اولین تیم ملی تاریخ فوتبال ایران بودند. هر چند که این افتخار هیچ کجا ثبت نشده و تاریخ فوتبال ایران با دیده شک به آن می‌نگرد. حالا همه آن‌هایی که در این عکس حضور دارند زیر خروارها خاک خوابیده‌اند و هیچ نامی از آن‌ها نیست. به سختی می‌توان حتی نام و نشانی از آن‌هایی که اولین تیم ملی فوتبال ایران را تشکیل دادند یافت. شاید خیلی از ما اگر سری به گنجه‌های پدربزرگ‌هایمان بزنیم و آلبوم‌های قدیمی‌شان را ورق بزنیم عکس‌هایی از این دست پیدا کنیم. اما نه صاحب عکس زنده است که از او بپرسیم و نه آن چهره‌ها برایمان آشنا هستند. آن‌ها که گوشه‌ای از تاریخ فوتبال این مملکت بودند، حالا باید عکس‌هایشان را تنها در پستوها پیدا کرد. *** از همان روزی که اسپیرینگ رایس- وزیرمختار انگلیس- اولین دوره رسمی مسابقات فوتبال را در ایران تدارک دید تا به امروز بر فوتبال ما داستان‌ها رفته و افراد زیادی در این فوتبال آمده‌اند و رفته‌اند. عکاس‌ها با عکس‌هایشان لحظاتی از تاریخ این فوتبال را ثبت کرده‌اند. عکس‌هایی که هر کدام از آن‌ها می‌تواند گوشه‌ای از تاریخ فوتبال ما را آشکار سازد. کاش کسی آستین بالا می‌زد و همتی سترگ برای ثبت این تاریخ به کار می‌افتاد تا ما با دیدن یک عکس قدیمی در فضای مجازی از اولین تیم ملی ایران با شک و تردید به آن ننگریم.


 
زن دوچرخه سوار قاجار
ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱/٤   کلمات کلیدی: